24. 09. 2019

Na neštěmické základní škole v Ústí nad Labem učí děti robot

NEŠTĚMICE – Prvního robota humanoid, který pomáhá ve škole, mají na Základní škole v Ústí nad Labem Neštěmicích. A to díky spolupráci školy, Ústeckého kraje, města Ústí nad Labem, ČVUT, UJEP, Inovačního centra Ústeckého kraje, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

S výukou v praxi se přímo na místě seznámil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Také se podepsalo memorandum o partnerství a spolupráci subjektů, díky kterým mohou děti moderní pracovní pomůcku využívat. Mimochodem, robot humanoid v neštěmické ZŠ je ONA.

“Humanoid je schopen sledovat práci 30 studentů najednou. Bude se zkoumat, jak je možné pomoct žákům, i těm se specifickou poruchou učení,” říká ředitelka ZŠ Ústí nad Labem Neštěmická Marie Čápová a dodává: “Naše škola je malá. A jde nám o to nabídnout každému dítěti, aby ho vzdělání bavilo, aby mělo žízeň po informacích. S tím pomáhá právě robot humanoid či virtuální realita, kterých pro výuku rovněž využíváme”

“Ústí má velké štěstí, že má takovou ředitelku a pana ředitele Matu z Inovačního centra. Dělají se tu v rámci podpory inovací skvělé věci. Dělají to se srdcem, s vizí. Vím, že máme v ČR skvělá Inovační centra, nejlepší jsou v Brně, Ostravě, Plzni a právě v Ústí v nad Labem,” říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: “Jste dobří. Možná základna ve smyslu podpor a finále je jasné: výsledky. S tímto regionem máme obrovské záměry. A je jasné, že to umíme. Nad humanoidem jsme se poprvé potkali v červnu a v září je humanoid nainstalován na první škole v ČR. Máme tu řešení pro děti. Pilotní školu, kde se využití robota pro výuku bude testovat.”

Robot má přinést zpřesnění výuky, jiný revoluční pohled. Neštěmická základní škola se tak podle Karla Havlíčka stane možná jednou z nejostřeji sledovaných škol v republice. Bude se totiž pečlivě průběžně zjišťovat a zkoumat to, jak robot humanoid ve vzdělávání na děti působí. Záměrem všech zapojených subjektů je, že když se tento způsob výuky osvědčí, využije se i jinde. Jde o inspiraci pro celou Českou republiku, kterou se podporuje Inovační strategie České republiky i motto a hospodářská značka Czech Republic: The Country For The Future. “Přesně toto jsou ty projekty, do kterých chceme s Inovačním centrem vtáhnout instituce z celého kraje. Chceme je společnými silami nadchnout pro moderní inovace a jsem rad, že právě ústecká základní škola je jedním z průkopníků,” uvedl náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika.

“Je to o lidech. Paní ředitelka neštěmické základní škola své nápady převádí do praxe. Stanovujeme tak společně nové programy. Přinášíme inspiraci. Teď její nadšení dosáhlo dalšího konkrétního cíle, takže děkuji moc! I za humanoida,” říká primátor statutárního města Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

“Rád jsem přijal pozvání do klubu aktérů, kteří jsou v memorandu zastoupeni. Děkuji ministrovi průmyslu a obchodu za podporu vědy a výzkumu, inovací. Do jednoho klubu se tak dostává univerzita, škola, město, inovační centrum, MPO, všichni chceme technologické obory podpořit,” říká rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Martin Balej a dodává: “Průmysl 4.0 není jen o strojírenství, je to i o podpoře vzdělávání. Děkuji, pane ministře, že jste přijal pozvání do klubu, jehož jsem hrdým členem.”

“Chtěli jsme dětem poskytnout zásadní konkurenční výhodu – naučit je spolupracovat s technologií, která za pár let bude zcela běžná a budou se s ní potkávat prakticky denně. Jsem rád, že se to povedlo právě v našem regionu,” popsal ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata.

Robot funguje jako program. Co se do něj dá, to děti učí. Učí se tak i on sám.

Zdroj: ÚK

Do tří let vyroste v krajském městě multifunkční sportovní hala

ÚSTÍ NAD LABEM – Stavba nové multifunkční sportovní haly pro mládež v Ústí nad Labem byla zahájena slavnostním poklepáním na základní kámen stavby, kterého se zhostilo několik významných hostů, mezi nimiž nechyběl ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, primátor krajského města Petr Nedvědický či předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Stavba tréninkové haly mládeže s posilovnou a zázemím uvnitř, kdy bude z části vyřešena nouze o tréninkové prostory pro mládež sportující v krajském městě, bude postavena na jaře 2022. Financovat ji bude soukromý investor. Po stavbě haly pro třinecký hokej to bude druhá největší soukromá investiční akce tohoto typu za posledních 30 let. „Pokud chceme, aby úroveň sportů jako je basketbal, volejbal, hokej nebo florbal rostla, je zapotřebí vytvářet pro sportovce kvalitní podmínky. Stavba haly pro mládež je dobrým počinem,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Zdroj: ÚK

Kotlíkové dotace odstartovaly, řada žádostí dorazila duplicitně

ÚSTECKÝ KRAJ – V pondělí 16. září přesně v 10 hodin dopoledne odstartoval příjem žádostí kotlíkových dotací. To, že se jedná o poslední výzvu, bylo vidět hned v prvních minutách, kdy se systém otevřel. Během první minuty dorazilo přesně 2 420 žádostí.

K 15 hodině jich bylo již celkem 3 675, více než 2 041 žádostí je ale duplicitních a budou tedy ze systému vyřazeny. Příjem žádostí je tedy stále otevřen. Na výměnu starých kotlů je alokováno celkem 167 milionů korun.

„Na tak velkém zájmu v prvních minutách je vidět, že lidé zareagovali na naši výzvu, že se prozatím jedná o poslední kotlíkové dotace. Řada lidí ovšem podala svou žádost opakovaně a bude do systému zařazena pouze jedna, uvolní se tedy místa pro další žadatele, kteří mají například vyšší pořadové číslo,“ uvedl první náměstek hejtmana Martin Klika. U duplicitních žádostí je i jeden rekordman, který podal stejnou žádost celkem 108 krát, další to stihl hned 57 krát. Pracovníci krajského úřadu nyní každou žádost kontrolují.

Upozorňujeme žadatele, že podání elektronické žádosti nestačí a je potřeba dbát dalších informačních pokynů, které jim byly zaslány. V uplynulých ročnících například lidé zapomněli potvrzené elektronické žádosti podepsat a i s přílohami dodat na podatelnu krajského úřadu. Často také lidé do systému nahrávají loňské soubory, které ovšem stávající systém nenahraje.

Zdroj: ÚK/Foto: Ilustrační

Olympia Teplice vás zve na Sportovní fesťáček

TEPLICE – Velký festival sportu, zábavy, pohybu a dobré nálady připravuje obchodní centrum Olympia na tuto sobotu 14. září.

Hledáte vhodný sport pro své dítě? Nejste si jisti, co by ho bavilo, zda byste stíhali tréninky, co stojí zápisné nebo vybavení na konkrétní sport? Přijďte se poradit s trenéry.

Na Sportovním fesťáčku bude více jak dvacet sportovních klubů z Teplic a blízkého okolí. Kluby si pro vás připravily ukázky, vystoupení, exhibice. Děti se budou moci zapojit během dne do sportovních aktivit.

Program začíná ve 13 hodin, končí v 17 hodin. Seznam zúčastněných klubů najdete na www.olympiateplice.cz.

 

Policie hledá svědky nehody

Teplice – Řidič v teplické ulici Vojanova poškodil Renault a ujel, policie hledá svědky.

Teplická dopravní policie šetří dopravní nehodu, která se stala v Teplicích a hledá svědky události. K nehodě mělo dojít z úterý 27. srpna v 19. hodin do středy 28. srpna 18. 00 hodin na komunikaci ulice Vojanova před č.p. 1. Tam neznámý řidič nezjištěného vozidla měl poškodit zde při pravém okraji komunikace zaparkovaný osobní vůz značky Renault Twingo červené barvy a z místa nehody ujel.

Veškeré informace k uvedené nehodě mohou občané a svědci zavolat na číslo teplické dopravní policie 974 439 260 nebo na linku 158.

Zdroj: PČR

 

 

error

Sledujte nás na sociálních sítích.