21. 11. 2018

Minimální mzda se od 1. ledna 2019 zvýší o 1150 korun na 13 350 korun

ČESKÁ REPUBLIKA – Ministryně Maláčová prosadila druhé největší nominální zvýšení minimální mzdy v historii.

Návrh růstu mezd, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), schválila vláda na svém jednání v úterý 20. listopadu 2018. Jedná se o druhé nejvýraznější nominální navýšení od zavedení minimální mzdy v roce 1991. Ke zvýšení minimální měsíční mzdy z 12 200 Kč na 13 350 Kč a základní hodinové sazby ze 73,20 Kč na 79,80 Kč dojde k 1. lednu 2019.

„Pracovat se musí lidem vyplatit. Není možné, aby lidé, kteří chodí do zaměstnání, měli existenční problémy a museli brát sociální dávky. Ekonomika je ve velmi dobré kondici. Výkon české ekonomiky dosahuje na 70 % té německé, ale naši zaměstnanci vydělávají jen přibližně 30 % německých mezd. Proto jsem navrhovala ještě rychlejší růst minimální mzdy, než na jakém jsme se v rámci koalice dohodli. Zvyšování minimální mzdy má pozitivní dopad nejen na 150 tisíc českých zaměstnanců, kteří ji pobírají, ale i na ostatní pracující, neboť celkově zvyšuje tlak na růst mezd,“ uvedla ministryně Jana Maláčová.

MPSV má zájem, aby růst platů a mezd byl pravidelný, jednoduše a včas předvídatelný a bez výrazných výkyvů. Ministryně Maláčová proto navrhuje v novele zákoníku práce zavedení tzv. automatického valorizačního mechanismu, který by stanovoval úroveň minimální mzdy jako předem přesně daný poměr průměrné mzdy v národním hospodářství. Společně s úrovní nejnižšího výdělku dojde také k růstu nejnižších úrovní zaručené mzdy, a to o 1150 až 2300 Kč měsíčně. Nejnižší úrovně zaručené mzdy jsou výdělková minima platná pro zaměstnance, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách a pro zaměstnance ve veřejných službách a správě a ve státní službě, jimž je za práci poskytován plat. Jsou stanoveny v osmi úrovních podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce. První úroveň je rovna minimální mzdě, nejvyšší jejímu dvojnásobku. Od začátku příštího roku se bude nejnižší úroveň zaručené mzdy pohybovat v rozmezí od 13 350 do 26 700 Kč měsíčně pro zaměstnance se stanovenou týdenní pracovní dobou v délce 40 hodin (viz tabulka níže).

Žena skočila z mostu do Labe, z ledové vody ji vytáhli dva policisté

ÚSTÍ NAD LABEM – V poledne 18. listopadu se na tísňovou linku policie obrátil muž, který byl svědkem toho, jak nějaká žena skočila z mostu Dr. Edvarda Beneše v Ústí nad Labem do řeky.

Operační důstojník ihned vyslal na místo policejní hlídky, které k řece přijely během několika minut. Ženu, která byla asi 15 metrů od břehu, unášel silný proud a vzhledem k hloubce a nízké teplotě vody byla v přímém ohrožení života.

Policista nstržm. Milan Duplinský z oddělení hlídkové služby, který na místo přijel jako první, neváhal a skočil do ledové řeky, aby ženu zachránil. Musel plavat několik metrů, než se k silně podchlazené ženě dostal a držel ji nad hladinou. Na pomoc kolegovi přispěchal prap. Tomáš Hajas z obvodního oddělení Ústí nad Labem, který za nimi skočil do Labe. Společně se jim pak podařilo doplavat i s ženou ke břehu, kde jí s dalšími policisty, kteří na místo přijeli, poskytli první pomoc, zabalili do dek a zavolali rychlou záchrannou službu.

Jednapadesátiletou ženu, která se skokem z mostu pokusila o sebevraždu kvůli své vážné nemoci, se policistům díky jejich obětavosti a nasazení vlastního života, podařilo zachránit.

Zdroj: PČR/Foto: Ilustrační

Kuřáci, chcete vědět, jak na tom jsou vaše plíce?

ÚSTECKÝ KRAJ – Nechat si bezplatně vyšetřit plicní funkce mohou obyvatelé Ústeckého kraje ve dvou nemocnicích Krajské zdravotní, a. s. Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem (budova T, přízemí) a Plicní oddělení Nemocnice Most (budova E, přízemí) se připojí ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Zájemcům bude provedena spirometrie, v případě patologického nálezu budou mít možnost konzultace s pneumologem. Akce je pořádaná v rámci Světového dne CHOPN pod heslem „Zdravé plíce pro život“.

Akce se uskuteční ve středu 21. listopadu 2018 od 9:00 do 14:00 hodin, na těchto odděleních:

 • Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., budova „T“, přízemí, Sociální péče 3316/12A, 401 13 Ústí nad Labem 
 • Plicním oddělení Nemocnice Most, o. z., budova „E“, přízemí, J. E. Purkyně 270, 434 64 Most.

Chronickou obstrukční plicní nemocí trpí v České republice asi osm procent dospělých, kdy výskyt onemocnění stoupá zejména u žen. Typickými příznaky jsou dušnost, chronický kašel, únava a vykašlávání hlenů. Spirometrie je jednoduché, nebolestivé, vyšetření, které může chronickou obstrukční plicní nemoc odhalit. Asi osmdesát procent případů onemocnění má na svědomí kouření. Chronickou obstrukční plicní nemoc nelze vyléčit, ale včasná diagnóza a zahájení léčby výrazně zpomalí zhoršování stavu a zmírní potíže.

Zdroj: KZ

Opilá řidička s nezletilými dětmi v autě

KRUPKA – Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky je podezřelá 26letá žena, která si sedla za volant, ačkoliv byla pod vlivem alkoholu.

Před půlnocí z pátku na sobotu ji v Krupce zastavili policisté, při dechové zkoušce jí naměřili 1,2 promile alkoholu v dechu. Žena navíc v autě vezla dvě nezletilé děti, které hlídala své kamarádce, kromě ztráty řidičského oprávnění jí hrozí až roční vězení.

Zdroj: PČR/Foto: Ilustrační

Kontejnery na elektroodpad najdou občané na 20 místech

TEPLICE – Během měsíce října 2018 byly ve spolupráci se společností ASEKOL a.s. rozmístěny na území města červené kontejnery na elektroodpad. Do celkem 20 kontejnerů je možné vhazovat baterie a drobné elektrospotřebiče.

Do stacionárních kontejnerů patří baterie a drobná elektrozařízení jako jsou např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové zařízení, discmany, telefony a podobné. Nepatří sem televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky a velké domácí spotřebiče jako jsou např. ledničky, pračky apod.

Veškerá elektrozařízení můžete bezplatně odevzdat ve sběrném dvoře města.

 

Mapa rozmístění kontejnerů

 1. V Břízkách – točna
 2. Buzulucká – nad vjezdem do ZŠ
 3. Jaselská ul. – u Perly
 4. Duchcovská 410 – za desetipatrákem
 5. Liberecká – naproti č.p. 2185/3
 6. Svojsíkova – z boku paneláku Duchcovská 2382/68
 7. Prosetická – za nákupním střediskem Slunce u výměníkové stanice
 8. Pražská – u kont. stání naproti č.p. 2996/8
 9. Doubravická – u kont. stání před prodejnou potravin
 10. A.Sochora – vedle nákupního areálu Hvězda
 11. Gagarinova – kont. stání s kontejnerem na textil
 12. Husova x Arbesova

 

Sledujte nás na sociálních sítích.