24. 09. 2017

Cestující společnosti Ryanair mají právo na náhradu škody ve výši až 600 eur

Irská letecká společnost Ryanair oznámila, že pro nejbližší dny ruší několik spojů mezi českými letišti a zahraničními destinacemi. Většina lidí má být přepravena jinými lety této společnosti, ale cestující mají také právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz, v některých případech i na náhradu škody ve výši 250 až 600 eur.

„Ryanair oznámil zrušení spojů z Brna ve čtvrtek 21. 9., v neděli 24. 9. a z Prahy v úterý 26. 9. Svým klientům tedy zrušení oznámil v kratší lhůtě než 14 dní před plánovaným odletem, a tak pokud jim nenabídne náhradní let za srovnatelných podmínek, kterým by je dopravil do cílové destinace nejpozději dvě hodiny po plánovaném čase příletu, cestující mají u destinace Londýn právo na paušalizovanou náhradu škody ve výši 250 eur,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR. V případě letů na větší vzdálenosti může kompenzace činit 400 nebo 600 eur.

Dopravce je současně povinen zajistit bezplatnou péči, tedy občerstvení a v případě potřeby i ubytování po dobu nezbytně nutnou při čekání na náhradní let. Ten se má dle evropského nařízení 261/2004 uskutečnit při nejbližší možné příležitosti.

„Lidé mají také právo se rozhodnout, že náhradním spojem nepoletí a odstoupí od smlouvy. V takovém případě dostanou své peníze zpět a dopravce jim neposkytuje žádnou péči,“ upřesňuje Ondřej Tichota a dodává, že právo na paušální náhradu škody nemají cestující v případě, že byli o zrušení letu informováni déle než 14 dní před plánovaným odletem.

Zdroj: ČOI/Foto: Ilustrační

VIDEO: Neznámý muž vyloupil banku v Podbořanech, nepoznáváte ho?

ÚSTECKÝ KRAJ – Kriminalisté se obracejí na občany se žádostí o pomoc při pátrání. Ve čtvrtek 21. 9. 2017 krátce před 14. hodinou došlo k loupežnému přepadení banky na Masarykově náměstí v Podbořanech na Lounsku.

Do budovy banky vešel neznámý muž a pod pohrůžkou použití střelné zbraně  požadoval po pokladní finanční hotovost. Z místa poté odešel i s určitou peněžní částkou.

Případ si na místě převzali krajští kriminalisté. Podle poznatků, které se podařilo zjistit, je pravděpodobné, že se jedná o stejného pachatele, který přepadl banku v Kadani dne 12. 6. 2017. Pachatel má navíc pravděpodobně na svědomí i loupež v bance v Kadani v roce 2013.

Popis pachatele:

Muž ve věku cca 40 let, vysoký asi 180 cm, má světlou pleť. V době loupeže měl neoholené vousy, tzv. několikadenní strniště. Na hlavě měl tmavou paruku vzadu staženou do ohonu a šedou kšiltovku. Na očích měl dioptrické brýle. Oblečen byl do černé bundy a tmavých kalhot. Hovořil česky.

Zdroj/Foto: PČR

Sklárna v Dubí se může chlubit novou vanou na tavení skla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DUBÍ – Nejmodernější technologie, hlavně zbrusu novou vanu na tavení skla, uvedla do provozu v závodu v Dubí na Teplicku americká společnost O-I Manufacturing (Owens-Illinois, Inc.). Má zlepšit a hlavně zrychlit výrobu čirých lahví a sklenic, kterých se ve zdejším závodě vyrobí 600 tisíc kusů denně.

Investice do nové technologie přišla téměř na 30 milionů eur. U příležitosti dokončení této nákladné investice (trvala tři měsíce) se v areálu sklárny uskutečnilo setkání zástupců firmy a vrcholného managementu se starostou města Dubí Petrem Pípalem či krajským radním pro investice a majetek Ladislavem Drlým.

„Firmy z regionu, které udržují tradiční výrobu – papírna ve Štětí, chemický závod v Ústí nad Labem či sklárna v Dubí – do výroby investují nemalé finanční prostředky a předpokládá se, že ji zachovají i pro další generace. Na nás představitelích kraje je, abychom jim k tomu vytvářeli podmínky; například krajskými pozemními komunikacemi s fungující dopravní obslužností, krajskými školami vychovávajícími kvalifikované zaměstnance či fungujícím zdravotnictvím i sociálními službami pro ty, kteří již mají odpracováno,“ uvedl Drlý.

V závodech O-I v ČR se ročně vyrobí přes 206 milionů lahví (cca 62 500 tun skla), které je potom dodáváno především na český a německý trh. Společnost O-I je největším výrobcem skleněných obalů na světě. V závodě v Dubí pracuje 140 zaměstnanců.

Zdroj/Foto: KÚÚK

OBRAZEM: Na dálnici D8 proběhlo ve středu taktické cvičení složek IZS

RADEJČÍN – Ve středu 20. září proběhlo v tunelu Radejčín na dálnici D8 jedno z největších taktických cvičení složek IZS Ústeckého kraje v letošním roce. Cvičení se účastnilo na čtyřicet figurantů simulující raněné a desítky zasahujících zdravotnických záchranářů ZZS ÚK a hasičů. Námětem cvičení byla dopravní nehoda.

Zdroj/Foto: KÚÚK

V Ústí se otevřel obchod se známou značkou mýdel Jelen

ÚSTÍ NAD LABEM – Prodejnu s produkty známé ústecké značky otevřela společnost Schicht, která vyrábí tradiční mýdlo s jelenem.

Originální obchůdek plný výrobků společnosti Schicht zahájil prodej. Značka jelen je tak opět v Ústí nad Labem, přímo v centru města. Součástí obchůdku je veřejná prádelna.
Slavnostního otevření Jeleního krámku s prádelnou se zúčastnila primátorka města Věra Nechybová: „Jsem ráda, že se značka Jelen opět vrací do našeho města.“ V obchůdku prodávala Bára Štěpánová. Jak se potit při sportu a ihned vyprat upocené prádlo předvedli Fabiana a Sebastian Bytyqi.

Historie značky

U zrodu drogistické značky Schicht stálo jádrové mýdlo s jelenem. Vyrobil je severočeský velkovýrobce Johann Schicht z Rynoltic, který si v roce 1882 otevřel na střekovském nábřeží v Ústí nad Labem první moderní mýdlovnu. V roce 1891 získal na produkt ochrannou známku Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem a úspěšně tak navázal na tradici svého otce, řezníka a mydláře Georga Schichta, který si zažádal o mydlářskou živnost již v roce 1848. Schichtovy závody se rychle rozrůstaly, vedle mýdla začaly produkovat ztužené potravinářské tuky, glycerin nebo svíčky. V roce 1906 byl Johann Schicht za zásluhy o průmyslový rozvoj monarchie jmenován císařským radou. Po Johannově smrti převzal závod jeho syn Heinrich, kterému se vedlo dobře až do první světové války, která však s následným rozpadem monarchie zbrzdila expanzi českého drogistického zboží do celé Evropy.

Sotva se výroba vzpamatovala, udeřila hospodářská krize a nedlouho poté přišla válka. Po ní byl podnik vyvlastněn, majitelé odešli z Čech a v roce 1946 stát výrobu znárodnil. Schichtova firma dostala jméno Severočeské tukové závody a byla zařazena do koncernu Tukový průmysl. Po revoluci byly závody zprivatizovány do akciové společnosti Setuza. Tuto poslední etapu mýdlo s jelenem málem nepřežilo, ale zákazníci si poctivé jádrové mýdlo s prapůvodní recepturou, jak ji znaly předchozí generace žen, znovu vyžádali.
V roce 1891 získal na produkt ochrannou známku Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem a úspěšně tak navázal na tradici svého otce, řezníka a mydláře Georga Schichta, který si zažádal o mydlářskou živnost již v roce 1848.

Schichtovy závody se rychle rozrůstaly, vedle mýdla začaly produkovat ztužené potravinářské tuky, glycerin nebo svíčky. V roce 1906 byl Johann Schicht za zásluhy o průmyslový rozvoj monarchie jmenován císařským radou. Po Johannově smrti převzal závod jeho syn Heinrich, kterému se vedlo dobře až do první světové války, která však s následným rozpadem monarchie zbrzdila expanzi českého drogistického zboží do celé Evropy.

Sotva se výroba vzpamatovala, udeřila hospodářská krize a nedlouho poté přišla válka. Po ní byl podnik vyvlastněn, majitelé odešli z Čech a v roce 1946 stát výrobu znárodnil. Schichtova firma dostala jméno Severočeské tukové závody a byla zařazena do koncernu Tukový průmysl.

Po revoluci byly závody zprivatizovány do akciové společnosti Setuza. Tuto poslední etapu mýdlo s jelenem málem nepřežilo, ale zákazníci si poctivé jádrové mýdlo s prapůvodní recepturou, jak ji znaly předchozí generace žen, znovu vyžádali.

Zdroj: Město Ústí nad Labem/Foto: Ilustrační

 

 

 

Sledujte nás na sociálních sítích.