18. 07. 2019

ZOO ÚSTÍ: Mezinárodní den lachtanů, tuleňů a velryb

ÚSTÍ NAD LABEM – Mezinárodní den lachtanů, tuleňů a velryb, který připadá na 10. ledna, si v ústecké zoo v letošním roce připomněli instalací sochy lachtana Moritze, kterou vytvořila sochařka Zdenka Malá a která ji zoo bezplatně zapůjčila.

Návštěvníci ji až do konce letních prázdnin najdou nad bazénem tuleňů.

Socha je z hořického písku a vznikla na loňském sochařském sympoziu v Řehlovicích. Tématem roku 2018 byly osobnosti Ústí nad Labem. Sochařku hned napadl Moritz, kterého považuje za zvířecí osobnost města. Předlohou byla řada fotografií tohoto populárního ploutvonožce. Podle nich sochařka zpracovala návrh, který posléze realizovala. Zhotovení sochy znamenalo čtrnáct dní intenzivní práce plus týden trvaly dodělávky. Socha je zhruba 170 centimetrů dlouhá, 60 centimetrů široká a přes 100 centimetrů vysoká. Hmotnost není známa, ale šest zdatných mužů mělo problém s jejím přemístěním. Místo bylo vybráno nedaleko bývalého bazénu pro lachtany, který je po rekonstrukci domovem skupiny tučňáků brýlových.

Lachtan Moritz se narodil v roce 1998 v Zoo Stuttgart v SRN a do ústecké  zoo dorazil o rok později společně s polobratrem Maxem. Záhy se stal jedním z nejoblíbenějších zvířat zoo, zejména díky pravidelné předváděcí akci pro veřejnost. Naučil se soustu cviků a kousků, kterými obveseloval návštěvníky. Řada z nich končila prohlídku zoo právě u jeho expozice.

Bohužel, po jeho úhynu v roce 2014  se na základě vyjádření odborníků EAZA a vedoucího evropské plemenné knihy rozhodli chov tohoto druhu ukončit. Důvodem byly nevhodné prostorové podmínky již zastaralé expozice, které nevyhovovaly požadavkům na welfare zvířat.

Lachtan Moritz ovšem není jedinou sochou od Zdenky Malé, kterou mohou v areálu zoo návštěvníci spatřit. Již několik let na rozvětveném kmenu střeží přízemí pavilonu exotária socha hada s otevřenou tlamou nazvaná „Strážce Ká“, jejíž předlohou byla Kniha džunglí od Rudyarda Kiplinga.

Zdroj: ZOO ÚL

Komentáře nejsou povoleny

 

 

error

Sledujte nás na sociálních sítích.