27. 01. 2020

Teplická literární soutěž se má k světu

TEPLICE – Novou teplickou literární soutěž Co nikdy Goethe nenapsal pořádají tři partneři: regionální knihovna Teplice, Nadační fond Grácie a Mediální dům Computer Media. Úvodní informace o soutěži přinesla média začátkem léta a v těchto dnech už akce pomalu jde do finále – autoři povídek, fejetonů a básní se mohou zapojit ještě do konce října.

Zatím přišlo několik desítek literárních příspěvků. Některé jsou ještě nesmělé, jiné už ukazují „vypsanou ruku“, ale všechny jsou rozhodně pozoruhodné. Čtenáři regionálních zpravodajských webů zpravy-teplice.cz a zpravy-usti.cz se mohou těšit, že si jednotlivé příspěvky budou moci přečíst, protože redakce se rozhodla podpořit soutěž i tímto způsobem.

Témata soutěže jsou inspirující – „Proč nejsou v knihovně postele“ je hravé, „Co Goethe nikdy nenapsal“ je zasněné a „Vlasy pomáhají“ zase přivádí k zamyšlení, zvláště když se čtenář seznámí s činností dobročinného fondu Grácie.

Členové hodnotitelské komise už se zaslanými příspěvky pracují, ale pokud se někdo ještě teď rozhodne se zúčastnit, bude se svým příspěvkem vítán – měsíc je dlouhá doba a podzimní barevnost může poskytnout úplně specifickou inspiraci.

Ceny pro vítěze připravil Mediální dům Computer Media a francouzská výtvarnice Erika Mathylde Lozano.

Pro autory, kteří teprve začínají publikovat, je tato soutěž velmi lákavá – nejde jen o ceny, ale také o to, že každý ze zúčastněných autorů obdrží osobní osvědčující list s konkrétním vyjádřením ke svému dílu. Zkušení autoři, kteří příspěvky hodnotí, vyzdvihnou v jeho díle silné stránky a případně přidají doporučení, v čem se může autor zlepšit či na co se může zaměřit.

Pro zúčastněné autory je skvělé také to, že jejich příspěvky budou publikovány jednak na zpravodajských webech, jednak ve speciálním e-booku a jednak na facebookových stránkách. A aby se s nimi seznámilo ještě více čtenářů, budou rovněž zpracovány do podoby audioknihy. Tu připraví tým pod vedením Zdeňka Balcara, herce, moderátora a profesionála v oboru audioknih.

Realizátoři soutěže jsou nadšeni, jak krásně se teplická literární novinka ujala a jaký je o ni zájem – příštího ročníku by se chtělo aktivně zúčastnit také několik vysokých a středních škol. Zájem projevily i některé dobročinné organizace, takže je pravděpodobné, druhý ročník „Goetha“ bude hodně zajímavý.

Teď však ještě běží letošní ročník a organizátoři ještě nepřestali zvát: zapojte se!

Informace o soutěži

Nová teplická literární soutěž je příznačně nazvána Co nikdy Goethe nenapsal. Určena je autorům od 16 let a zúčastnit se jí může kdokoli odkudkoli, předávání cen proběhne v Teplicích v severních Čechách.

Všichni autoři, jejichž díla budou splňovat uvedené parametry, obdrží osvědčující list.

Vypsány jsou tři okruhy, do nichž se autoři mohou zapojit:

  1. Co nikdy Goethe nenapsal: báseň; rozsah maximálně 300 slov
  2. Proč nejsou v knihovně postele? fejeton; rozsah 400–700 slov
  3. Vlasy pomáhají: povídka; rozsah 400–1000 slov

Soutěž byla zahájena 1. června a končí 31. října 2019. Bližší informace jsou zveřejněny na webu https://ja-pisu.webnode.cz/.

Autoři, kteří by rádi svá díla publikovali, mohou písemně vyjádřit svůj souhlas, a jejich práce pak budou publikovány na zpravodajských webech, které jsou mediálními partnery soutěže, případně v dalších médiích.

Sledujte webovou stránku soutěže

Než soutěž skončí, budou se na soutěžním webu čas od času objevovat různé doplňující informace, zprávy o tom, jak vše probíhá, i nějaké související zajímavosti. Přibude také informace o tom, co organizátoři plánují s „Goethem“ do budoucnosti (chystá se například rozšíření o cizojazyčné téma).

To ale až později. Dnes platí, že soutěž je v plném proudu a že autoři, kteří se také chtějí zapojit, mohou své dílo poslat na adresu co.goethe.nenapsal@gmail.com.

Kontakty:

Zdeněk Balcar, předseda poroty; e-mail: co.goethe.nenapsal@gmail.com

Saša Musilová, manažerka projektu „Co nikdy Goethe nenapsal“; e-mail: co.goethe.nenapsal@gmail.com

Komentáře nejsou povoleny

 

 

error

Sledujte nás na sociálních sítích.