14. 07. 2020

Seniorka Zamba z ústecké zoo slavila s dětmi

ÚSTÍ NAD LABEM – V neděli 19. listopadu 2017 uplynulo přesně 37 let od příchodu historicky prvních nosorožců, kteří se ocitli na půdě ústecké zoo. Ta v 80. letech minulého století prodělávala bouřlivý rozvoj, kdy se vybudováním nových výběhů a pavilonů areál zoo rozšířil do dnešní horní části a zoo začala chovat taková zvířata jako jsou nosorožci, žirafy či sloni.

„Zamba byla odchycena v roce 1972 v rezervaci Umfolozi v Jihoafrické republice na jedné z výprav tehdejšího ředitele královédvorské zoologické zahrady Ing. Josefa Vágnera. V té době byla asi dvouletá a po krátké karanténě byla spolu s ostatními zvířaty dopravena do Zoo Dvůr Králové. Do naší zoo přišla 19. listopadu 1980 spolu se samicí Sašou, o 15 dní později, tedy 4. prosince 1980, přišel i samec Dan,“ uvádí tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

V současné době je Zamba jediným nosorožcem v ústecké zoo, Saša a Dan uhynuli v roce 2008 v důsledku stáří. Zamba je momentálně nejstarším nosorožcem svého druhu v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). Podle údajů ZIMS chová nosorožce tuponosé v Evropě 69 institucí v počtu 264 zvířat. Poslední aktuální údaje udávají, že v evropských zoologických zahradách jsou pouze dva nosorožci prokazatelně starší než Zamba (samice v Zoo Planete Sauvage ve Francii a samec v Parco Natura Viva Bussolengo v Itálii). U dalších pěti zvířat včetně Zamby se jejich narození udává okolo roku 1970. Její zdravotní stav odpovídá pokročilému věku a chovatelé jí kvůli tomu věnují zvýšenou péči a pozornost. Dostává více vitamínů, minerálních doplňků a medikamentů na výživu kloubů, krmná dávka je přizpůsobena jejím chutím. V chladnějším období tráví více času ve stáji, do venkovního výběhu ji chovatelé pouštějí na kratší dobu, většinou okolo poledne, kdy je nejtepleji.

V pondělí 20. listopadu přišly Zambě popřát děti z MŠ Marxova v Předlicích, které jí nakreslily obrázky a přinesly bedničku zeleniny a ovoce. Z té chovatelka Kateřina Hudecová za pomoci tří vybraných dětí a paní učitelky Kateřiny Bukovičové připravila dort, který si Zamba s grácií dámy v letech vyloženě vychutnala.

Autor: Věra Vrabcová

Komentáře nejsou povoleny

 

 

error

Sledujte nás na sociálních sítích.