14. 07. 2020

Pyracantha, ohnivé trny

ZAHRADA – Ohnivé trny – to není reklamní slogan, jenom volný překlad latinského názvu Pyracantha. My této dřevině říkáme hezky česky hlohyně, na Slovensku zase velmi podobně hlohyňa. Možná proto, že její barevné plody připomínají plody hlohu, jsou ovšem k dispozici v mnoha barevných variacích. Hlohyně patří mezi ty šťastné rostliny, které umí zahradu zdobit v několika etapách, navíc díky svým ostrým trnům často plní i funkci bezpečnostní, neboť proniknout přes porost hlohyně není pro běžného zlodějíčka žádnou procházkou růžovou zahradou.

zmen A1105120

Pojďme tedy počítat, co hlohyně všechno umí: kvete a voní, plodí a zdobí, svými trny brání a odrazuje, nabízí ideální místo pro hnízdění některých ptáků, také jim dává před zimou pořádnou porcí vydatných plodů. Hlohyně můžeme tvarovat do přísných živých plotů – v mírnějších zimách si zachovávají listy a zdobí i svojí barvou. Hlohyně můžeme vysazovat i do volně rostoucích živých plotů, tvarovat podél zdí, do různých geometrických objektů, ale můžeme je použít pro dopěstování velmi efektních bonsají.
zmen P6020056

Tyto rostliny mají výtečnou regenerační schopnost. Znamená to tedy, že jsou vhodné i pro začátečníky, neboť případné pěstitelské zásahy tato dřevina nebere příliš vážně a téměř z každého omylu se vzpamatuje bez výraznějších ztrát.

Zdroj: Pavel Chlouba

Komentáře nejsou povoleny

 

 

error

Sledujte nás na sociálních sítích.