14. 07. 2020

Odvážné experimenty s barvou

ZAHRADA – Všechny obrázky pochází totiž z jediného místa v Holandsku – z ukázkových zahrad v Appelternu – takže se vlastně jedná trochu i o příspěvek cestovatelský. Více než na místo samotné se ale nyní podíváme na hry s různými druhy barev. A nepůjde jen o rostliny, ale ve velké míře o tzv. doplňkové materiály.

Je celkem možné, že někoho z vás trochu pozlobím a že se mnou nemusíte souhlasit. Ale takový už je náš obor – subjektivní až hrůza. Neexistují zde striktní pravidla, které by řešily, co je hezké a co nikoliv. Takže jedna věc někoho potěší a stejná věc jiného pohorší. Pro tento příspěvek jsem se rozhodl proto, že když v mé práci dojde řeč na trochu jiné barvy, než jsme běžně zvyklí, u mnoha mých zákazníků to vyvolává rozpaky a nejistotu. Přitom experimentování s barvami a drobet dětské hravosti může relativně snadno velmi výrazně změnit tvář zahrady. Podívejme se spolu na několik příkladů, které se mi zdají zajímavé.

Tak schválně, jak byste zareagovali, kdybyste v nějakém pěkném obchodě potkali tento křiklavě vyvedený květináč? Samotná nádoba působí lehce – no jak to slušně říct – tak trochu extravagantně. Ale ve spojení s růžově a fialově kvetoucími balkonovými rostlinami vzniká zajímavý celek.
Podobných příkladů zde  najdeme mnohem více.

U květináčů ještě na chvíli zůstaneme. Podívejme se na další barevnou kombinaci vytvořenou ve stále modernějším stylu tón v tónu.

Není pochyb o tom, že hlavní roli zde hraje prolínání různých tónů zelené barvy. Zdánlivě bláznivá křiklavě zelená barva ve společnosti s dobře zvolenými rostlinami už nepůsobí nijak divně. Jistě, na chalupu v Krkonoších se podobné květináče asi nehodí, ale určitě by se našlo dost příležitostí, kdyby podobné kombinace rostlin vysazených do extravagantních květináčů mohly vypadat přiměřeně a moderně.

Tvůrcům ukázkových zahrad v Appelternu určitě odvaha nechybí. Museli ji mít alespoň trochu, aby pro zahradní můstek zvolili poměrně výraznou modrou  barvu. Ale podívejte se na to, jak modrá barva elegantně ladí s červenými vrcholky trávy Imperata cylindrica ‘Red Baron’. Barevný efekt je ještě o to silnější, že v pozadí se stejná tráva opakuje. Nevím jak vám, ale mě se tato kombinace velmi líbí.
U modré barvy ještě na chvilku zůstaneme, jenom červený odstín vyměníme za růžový.

Z modrého můstku se nám modrá barva dostala na modrý plot. Na jeho pozadí skvěle vyniknou i tak obyčejné rostliny jako kyprej či podzimní rozchodníky. Barva květů ladí dokonce i s barvou dlažby. Zkuste si ale představit, že místo dřevěného plotu by na stejném místě byl plot drátěný, průsvitný a za ním neuklizený dvorek nepořádného souseda. Podobnou siituaci by už nezachránily ani ty nejlepší květiny světa.

Drobné zahradní stavby opatřujeme obvykle lazurou v konzervativních odstínech. Ale i v této kategorii je možné trochu experimentovat a místo pesimistického palisandru lze použít nějakou optimistickou a teplou barvu. Ta prosvítí zahradu i v obdobích, kdy barvy květin ještě, či už, prostě nejsou k mání.

No a nakonec se rozloučíme pohledem na opravdu neobvyklou věc.

Zdroj: Pavel Chlouba

Komentáře nejsou povoleny

 

 

error

Sledujte nás na sociálních sítích.