22. 05. 2019

Nové lípy srdčité vysadily děti z proboštovské mateřinky a základní školy

PROBOŠTOV – Dva zelené symboly republiky, tedy lípy srdčité, zasadily v pondělí 11. června děti z MŠ Pastelka a žáci 4. B ze ZŠ Proboštov v tamní ulici Kpt. Jaroše.

Stalo se tak na velmi důstojném místě, neboť oba stromy porostou coby pomyslná čestná stráž u pomníku se jmény devíti místních občanů, obětí nacismu v letech 1938 až 1945. Obě lípy srdčité přitom doplňují liniovou výsadbu dalších třinácti stromů, jimiž jsou javory mléče. Obci přispěla na výsadbu nové zeleně Nadace ČEZ v rámci grantu Stromy, a to částkou 110 250 korun.

„Výsadba v parkovacích zálivech ulice Kpt. Jaroše má hned několik praktických počinů. Jednak se vylepší estetický vzhled celé ulice a zároveň se tak zlepší i životní prostředí v obci, neboť kde je zeleň, tam se lépe dýchá i žije. Navíc počasí se asi bude dál vyvíjet spíše k teplotním rekordům nad nulou, než kolem ní či do příjemných dvaceti stupňů Celsia. Proto stromy, až zmohutní a zkošatí, budou vrhat příjemný stín na chodník,“ uvedla Jana Čermáková, starostka Proboštova.

Obec na doporučení odborníka zvolila javory coby nejméně náročnou zeleň co se výsadby a následného udržování a budoucí peče, týče. Jedině u pomníku obětem nacismu, kde již nyní rostou mohutné lípy, přibyly na doplnění dvě další tak, aby celá linie nebyla narušena. „Už jsme se setkali s příznivými ohlasy obyvatel, novou zeleň si pochvalují, líbí se jim.  Jsme rádi, že díky Nadaci ČEZ jsme ji mohli vysadit,“ dodala ještě starostka.

Grantové řízení Stromy je zaměřeno na zlepšení životního prostředí prostřednictvím podpory liniové výsadby stromů. Nadace ČEZ jej vyhlašuje již osmým rokem. Může se jednat o zcela nové stromořadí, obnovu původní aleje, parkové výsadby, sadů a podobně. „Podpora se například týká i výsadby galeriové zeleně podél vodotečí a návesních nádrží,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Jak dodala, ti, kteří nestihli si zažádat o grant pro jarní sázení, tak mohou učinit nyní pro sázení podzimní. „Druhé kolo přijímání žádostí do grantového řízení Stromy běží již od 1. června. Jeho uzávěrka je 31. července. Každá obec může o příspěvek požádat jednou za rok, maximální výše grantu činí 150 000 korun,“ uzavřela Michaela Ziková.

Zdroj: ČEZ

Komentáře nejsou povoleny

 

 

Sledujte nás na sociálních sítích.