22. 05. 2019

Koncert Ústeckého kraje se konal v Oseku

OSEK – Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a litoměřického biskupa Jana Baxanta proběhl v neděli v překrásných a do posledního místa zaplněných prostorách opatského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Oseku již třetí Adventní koncert Ústeckého kraje, kterého se zúčastnili obyvatelé regionu a významné osobnosti veřejného života. Čtyřtýdenní období předcházející vánočním svátkům zahájil Oldřich Bubeníček také zapálením svíce na adventním věnci.
„Podle výkladu představuje první svíce na adventním věnci tak zvanou svíci proroků, advent sám o sobě je pak překládán jako příchod. Rozhodně si netroufám pronášet žádné předpovědi, věřím však, že stejně jako zapálení svící na adventním věnci znamená začátek liturgického roku, je pro náš kraj letošní předvánoční období nejen začátkem nové spolupráce, ale především pokračováním všeho prospěšného, co už bylo zahájeno. Všem obyvatelům Ústeckého kraje přeji klidné přípravy na nadcházející vánoční svátky,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček.
Předvánoční atmosféru kulturních a společenských akcí otevřel v Oseku hudební soubor Collegium hortensis pod uměleckým vedením dirigenta souboru Jana Zástěry. „Advent je časem zklidnění a zamyšlení, což nám poskytuje i nádherná duchovní hudba,“ přivítala na úvod koncertu přítomné hosty krajská radní Jitka Sachetová, která spolu s Janem Baxantem popřála všem posluchačům nevšední zážitek. A ten také návštěvníci Adventního koncertu na závěr odměnili dlouhým potleskem ve stoje. Prvním adventním podvečerem zněla kombinace kvalitních skladeb regionálních autorů i klasické perly sborového a orchestrálního repertoáru. Vedle známých skladeb W. A. Mozarta, J. S. Bacha nebo G. F. Händela byla na programu také celá řada výjimečných hudebních kusů, jež vznikly pod Krušnými horami. Jedná se o několik částí z působivého oratoria Saul, které zkomponoval mnich oseckého kláštera Jakob Trautzl. Jako první po dvou staletích slyšeli návštěvníci jeho adventní skladbu Rorate coeli, která strávila zapomenuta v klášterním archivu. Program zpestřila stejně stará kompozice Josefa Matyáše Wolframa, teplického starosty, jehož opery ve své době uchvacovaly Evropu. Nechybělo představení soudobých skladatelů. Sbormistr Collegia hortensis Matouš Pavlis pro koncert připravil premiéru své nové kantáty, umělecký vedoucí a dirigent souboru Jan Zástěra zase uvedl své skladby zkomponované pro Vatikán.
Zdroj: ÚK

Komentáře nejsou povoleny

 

 

Sledujte nás na sociálních sítích.