18. 07. 2019

Interiér rodinného domu ve stylu ART DECO

BYDLENÍ – Styl Art Deco vznikl na začátku minulého století, nejprve jen jako dekorativní umění, které se však pod vlivem masové oblíbenosti transformovalo do architektonického stylu. Jeho rozkvět sahá do období “jazzového věku” – do dvacátých a třicátých let.

2

Kouzlo tohoto stylu spočívá v strohé jednoduchosti kombinované se silným smyslem pro detail – zaoblené rohy nábytku, kombinace kresby koreňovice s černou intarzií, chromové prvky, dominantní prosklené plochy včetně hojného použití zrcadel, častá kontrastní kombinace barev / např. černá-zlatá, černá-bílá / … Tento styl obsáhl veškeré interiérové vybavení – svítidla, jídelní porcelánové soupravy, novinové a kuřácké stolky, zvláště působivé jsou dekorativní předměty, plastiky a sochy.

Renesance v zařizování bytových interiérů ve stylu Art Deco zažívá momentálně nebývalý rozmach po celém světě.

Zde je jeden z příkladů – návrh interiéru rodinného domu v Bratislavě.

3

4

Návrat Art Deca do interiérů třetího tisíciletí
Majitel tohoto domu v Bratislavě projevil jednoznačný zájem o zařízení svého příbytku v tomto stylu. Velmi ho oslovila současná nabídka nábytku, zejména zrcadlové stolky s pochromovanými nohami, hustým sametem čalouněná historizující sofa, paní majitelka si zase přála křišťálový lustr. Možnosti zařizovacích prvků jsou při vizualizacích omezené, takže ve skutečnosti bude hlavní lustr v jídelně takový:

5

Lustr Lagan Luxury

Impozantní lustr bude dominovat celému obytnému přízemí, ostatní svítidla budou buď schovaná v osvětlovacích rampách, zcela jednoduché stropnice, vycházející z tvarosloví Art Deco, nebo lampy na stolcích, či nástěnné lampy. Křišťálové lustry se nakonec přece jen objeví – vždy mimo hlavní prostor – v předsíni, na podestě na patře a velký lustr ukončí schodiště na nejvyšším podlaží.

6

Stolní lampa, křišťálové sklo, stříbro.

7

Stropní svítidlo Ontario, mléčné sklo a nikl

Nejvýraznějšími stylotvornými prvky budou podlahy a obklady stěn v kombinaci: italský krémový mramor, africká žula, velké zrcadlové plochy s broušenými fasety a textilní metalické tapety se vzorem, který se inspiruje vzory Art Deca z minulého století.

8

 

Obývací pokoj má samotný jen nějakých 20 m2. Je zařízen minimem nábytku – sedacím nábytkem se stolky a třemi komodami. Optické rozšíření prostoru zde zajišťuje obklad schodišťové stěny z leštěné žuly. Černé žulové pásy v podlaze, sledující schodišťové zdi, člení prostor přízemí na tři obytné zóny: kuchyňskou a vstupní část, jídelnu a obývací pokoj.

9

10

Příruční stolek Venetian Art Deco, zrcadlo s broušenou fazetou a chrom

Jídelna se zrcadlí hned dvakrát. Na jedné stěně v zrcadle s bohatou fazetovou výzdobou, na straně druhé v zrcátkách, jimiž je obložena vřetenová zeď schodiště, včetně dveří do podschodišťového prostoru.

11    12

13

Kuchyně je navržena v moderních a strohých tvarech. Na skříňkách se opakuje kombinace černé s krémovou. Tomuto prostoru bylo při stavbě domu vyčleněno opravdu miniaturní místo, přesto se sem vešly všechny požadované spotřebiče, včetně zabudovaného kávovaru a chladničky na víno.

Tajemné schodiště jako dominanta domu

Schodišťový prostor je miniaturní – ostatně jako celý dům. Zatímco celé přízemí je laděno do jednoduché barevnosti postavené na kontrastu černá-krémová s doplňující bílou a stříbrnou, barevnost i výraz schodišťového prostoru budou dramatické!

Jeho stěny budou černo-zlaté. Stupně obložené italským mramorem, spodní nosná betonová část natřena černou barvou. O efekt velkého záhadného prostoru se postarají zrcadla s broušenými fasety, kterými bude obložená střední vřetenová zeď ve všech podlažích a textilní tapety s kovovým leskem. Na jednotlivých patrech se uplatní i požadované křišťálové lustry.

Autor interiéru a vizualizácie: Eva Stalder

Zdroj: Living Styles

Komentáře nejsou povoleny

 

 

error

Sledujte nás na sociálních sítích.